Kdo je labradoodle?

Rozhovor původně vznikl pro časopis ecanis.cz

Málo kdo dnes ví co je australský labradoodle, plemeno, které vzniklo účelovým křížením. Vyzpovídali jsme proto sympatickou majitelku tohoto plemene paní Zuzanu Coufalovou – na její osobní zkušenosti s tímto nevšedním a neobyčejně příjemným psem. 

Kdo je labradoodle?

Kdy a jak australský labradoodle vznikl? 

V Austrálii v 80. letech Wally Conran z Royal Guide Dogs zkřížil labradorského retrívra a královského pudla, aby vytvořil vodícího psa pro klienta s alergií na psí srst. V projektu se dále pokračovalo a přikřížili se ještě irský vodní španěl a americký a anglický kokršpaněl. V počátcích byl použit i curly coated retrívr a soft coated wheaten teriér, ale tyto linie nebyly dále v chovu využívány.

Proč a k jakému účelu byl vyšlechtěný? 

Účelem bylo vytvořit asistenčního psa s hypoalergenní srstí, který nebude línat, ale v počátcích se kladl důraz hlavně i na povahu, cílem byl snadno cvičitelný a povahově příjemný a vyrovnaný pes.

Jaký by měl být podle představ standardu? 

 Standard je obsáhlý, uvedu zde jen to nejdůležitější.  Dnes už jsou tři velikostní rázy, mini (36 – 41 cm), střední (42 – 51 cm) a standard (52 – 63 cm), v celé škále barev od bílé přes všechny odstíny hnědé až po černou , přednost se dává celobarevným, malé bílé znaky jsou tolerovány. Srst je zvlněná až kudrnatá, nelíná a měla by být hypoalergenní. Všeobecně je to atletický, elegantní a kompaktní pes, má veselý a energický projev, ale při manipulaci je mírný a klidný. Při kontaktu s lidmi (i když je nezná), je přátelský a používá oční kontakt. Učí se snadno s chutí, je vysoce inteligentní a má vůli vyhovět.  

Které kynologické organizace ho uznávají? 

 S ALD (australský labradoodle) to není úplně jednoduché, bohužel i do chovu tohoto plemene vstupuje celosvětová chovatelská politika, ale doufám, že se brzy dočká uznání. 

 V Evropě i v zámoří jsou mezinárodní chovatelské organizace, které řídí chov, striktně se dodržují požadavky např. na zdravotní testování, zařazení do chovu není jednoduché. Tyto organizace většinou navzájem uznávají své chovatelské podmínky. ALD mají průkaz původu, vydávaný chovatelskou organizací, mnohdy i s genetickým ověřením původu. Chovní jedinci mají předepsaná zdravotní vyšetření pohybového aparátu a očí a některých dalších vad/chorob. Australský labradoodle je pod názvem Australian Cobberdog v australském registru pro vznikající nová plemena (ADBA), kde čeká na „oficiální“ uznání.

Proč právě on, proč sis ho pořídila? 

Po letech s kavalíry jsem chtěla psa o něco většího. Měla jsem požadavek na určité vlastnosti a nějak se mi do nich žádné plemeno nevešlo. A protože jsem tak trošku kaskadér, rozhodla jsem se, že si tohle na jednu stranu zatracované a na druhou stranu až mýtizované „plemeno“ pořídím. Má stigma tzv. designer breed, tedy kříženec pro vzhledový efekt, ale tenhle hybrid vznikl účelově pro pracovní využití. 

Co jsi od toho očekávala? 

Chtěla jsem psa, který se mnou bude chodit na canisterapii, cvičit poslušnost a bude mít dobrý nos. Milého psa, který nebude mít problém s lidmi, se psy ani s ostatními zvířaty. Se srstí, která nebude náročná na úpravu. Co jsem nečekala, byla někdy velmi negativní reakce lidí z chovatelského světa. Jako kdyby zapomínali, že všechna plemena vznikala křížením jiných.

Představ čtenářům Rain, jaká je, splnila Tvé představy?

 Rain je „střeďák“ čokoládové barvy. Je to temperamentní pes, kašpar, učí se velmi rychle (ale pozor, stejně rychle, jako to, co má, se naučí i to, co nebylo v plánu) a i když miluje hračky a pamlsky, není problém ji motivovat pochvalou. Je vášnivý aportér. Miluje lidi všech věkových kategorií, nikomu a ničemu neubližuje, umí se usmívat. Péče o srst není složitá, ani náročná, s pudlem se to vůbec nedá srovnávat. Stříhám ji sama, srst není cítit klasicky „psovsky“, ač na šampón dojde tak dvakrát do roka. Miluje vodu, aby ne, když všechna plemena, ze kterých ALD vznikl, jsou vodní – s tím je potřeba počítat. Asi můžu říct, že splnila má očekávání. 

Co spolu děláte, čemu se věnujete? 

Děláme obedience, pachové práce a navštěvujeme klienty v nemocnici a v domovech. Ale hlavně je to antidepresivum a báječný parťák – ať už jde člověk do lesa nebo mezi lidi. Říkám o ní, že je to Radovánek, má radost ze všeho.

Jaké jste měly zatím úspěchy a jaké máte plány? 

Těch úspěchů zatím tolik nebylo, mám kvůli své práci období, kdy jsem ráda, že můžu psy sebrat a vyrazit s nimi ven, na nějakou soustavnou práci čas moc není. Rain má splněny první dvě kategorie v obedience, OBZ a OB1, tady chceme určitě pokračovat dál. S těžkým srdcem jsem se vzdala stop – mantailingu, je to natolik časově náročné, že to prostě nešlo. Nicméně tady Rain stačila složit tzv. instinkt test, tedy starou a delší stopu v různém prostředí, kde psovod netuší, kudy vede, ani neví, koho na konci najde. Ale svět pachů neopouštíme úplně, chtěla bych se s ní věnovat pachové detekci, noseworku. A pak pochopitelně „terapie psem“. Rain má canisterapeutickou zkoušku a stálé angažmá v domově Vlčí mák ve střešovické vojenské nemocnici. Takže tady dál neplánujeme nic, tady to ukáže čas.

Na závěr bych chtěla říct, že ALD je plemeno, které mě okouzlilo a nelituji, že jsem si ho pořídila. Nicméně, i když se jeví jako ideální pes, určitě to tak není. Je to pes vysoce inteligentní a velmi empatický, což může paradoxně vést k problémům. Pokud má někdo v plánu si ho pořídit, je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou a zařazením na „čekací listinu“. Je opravdu nutné si prověřit chovatele, bohužel i u tohoto plemene se objevují množírny a podvody. Ale když se vám povede získat takového psa, jakého slibuje standard, určitě nebudete svého úsilí litovat. 

Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *