Proč labradoodle

Rain a Drizzle jako štěně

Má cesta s ALD začala kolem roku 2011, kdy mě tento pes zaujal jako plemeno vhodné pro canisterapii,- ale vypadalo to, že je vhodný i na psí sporty. Když jsem začala shánět štěně, zjistila jsem, že to není tak úplně jednoduché. Svou první fenu jsem nakonec získala o rok později v Polsku, kde se narodilo větší množství štěňat a tak „zbylo“. Získat Rain (Amber Goldie) mi pomohly kynologické zkušenosti v chovu i práci se psy, chovatelka Anna byla ráda, že fena bude využita na víc, než jen jako mazlík. Rain je velikosti medium, čokoládové, mírně světlající barvy a jak už jsem v jednom rozhovoru uvedla, splnila mi vše, co jsem si od ní slibovala a ještě něco navíc. Má příjemně měkkou srst typu kučeravý (curly) fleece, která dosud u nikoho z klientů při canisterapii nevyvolala alergickou reakci. I proto jsem se rozhodla obrátit na stejnou adresu, když jsem po 5 letech s Rain usoudila, že jsem si plemeno dostatečně „osahala“ a rozhodla jsem se pro chov.

Ocitla se tak u nás Amber Caramel Bhalu, praneteř Rain, opět velikosti medium. Její zbarvení se označuje jako café nebo parchment, původně tmavě hnědý pes získává postupně stříbřitě hnědou barvu. Bhalu absolvovala všechny zdravotní testy a náležitosti, stala se chovnou fenou a na jaře 2020 jsme odchovali první ALAEU štěňata v republice. S Bhalu jsem musela prokazovat i já, že mám dostatečné znalosti a schopnosti nejen pro odchov štěňat, ale i pro jejich socializaci a přípravu na život v nových rodinách. Je to vstupní podmínkou pro všechny chovatele v ALAEU.

Kodai Almond Cherry

Z prvního vrhu u mě zůstala fenka Drizzle (opět hnědá-čokoládová medium) a černou fenku Mozzarellu si vzala má dcera Eliška. Bhalu i její dcery mají srst typu zvlněný (wavy) fleece. Pokud projdou přísným výběrem, dočkáme se štěňat i od nich. Pokud ne, zůstanou s námi, tak jako Rain, jako členky rodiny a parťáci.

(úryvek z článku napsaný pro webu chovatelepomahaji.cz)

Zuzana Coufalová